Oświetlenie ogrodu nie jest rzeczą trudną i skomplikowaną, pod warunkiem, że podzielimy ogród na sekcje i odpowiednio zaplanujemy prace. 

Oświetlenie ogrodu - planujemy

To chyba najważniejszy etap, którego nie możemy pominąć, oświetlając nasz ogród. To właśnie na tym etapie planujemy oświetlenie w ogrodzie i konieczne jest odpowiedzenie na kilka ważnych pytań:

 • W jaki sposób oświetlę podjazd?
 • W jaki sposób chcę oświetlić wejście domu?
 • W jaki sposób chcę oświetlić ciągi komunikacyje w ogrodzie - ścieżki?
 • W jaki sposób chcę oświetlić elewację w domu?
 • W jaki sposób chcę oświetlić rabatki, drzewka i krzaczki?
 • Czy posiadam w ogrodzie strefy, które chciałbym by by były oświetlone bardzo dobrze? Jeśli tak to które to będą strefy?

 

Odpowiedź na powyższe pytania z grubsza pozwoli nam na wstępne utworzenie stref oświetleniowych w naszym ogrodzie. W większości ogrodów, które dotychczas oświetlaliśmy mamy zatem sekcje, które wymagają światła:

 • Podjazd do domu / garażu
 • Wejśce główne do domu
 • Wejścia boczke do domu
 • Elewację budynku
 • Ciągi komunikacyjne w ogrodzie
 • Strefy ozdobne - rabatki, krzaczki, fontanny
 • Strefy dodatkowe tj. np. Altana, Chuśtawka, Basen, Ognisko, Kosze na śmieci, Wiata na drewno, Szopa gospodarcza

W tej części artykułu skupimy się na właściwym oświetleniu podjazdu.

Oświetlenie podjazdu - jakie mamy opcje?

Wybierając odpowiednie oświetlenie podjazdu musimy wziąć pod uwage jego długość. Jest to kluczowe z punktu widzenia doboru oświetlenia.

Oświetlenie podjazdu krótkiego

Podjazd krótki oświetlimy łatwiej i dużo mniejszym kosztem niż podjazd długi. Jako ekspertom od oświetlenia, często zdarza się oświetlać podjazdy, których właściciele praktycznie od razu wjeżdżają do garażu. 

Oświetlając podjazd krótki mamy do wyboru trzy opcje:

Oświetlenie podjazdu z elewacji budynku

Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie. W zależności od szerokości podjazdu i bramy wjazdowej, sugerujemy zastosowanie jednej oprawy (w przypadku podjazdów wąskich i garaży jednostanowiskowych) lub dwóch opraw rozłożonych symetrycznie (w przypadku podjazdów szerszych niż 5m i garaży dwustanowiskowych). 

Ponieważ, wjeżdżając na plac zwykle siedzimy w samochodzie i bardzo niepraktyczne byłoby wychodzenie z auta po to by włączyć światło na podjeździe, dobrze jest zautomatyzować proces oświetlania podjazdu. W tym celu sprawdzą się oprawy z czujnikiem ruchu i zmierzchu. Czujka ruchu, po wykryciu ruchu zwiera styk i włącza oprawę. Oprawy tego typu wyposażone są dodatkowo w czujnik zmierzchu, który sprawia, że oprawa nie włącza się za dnia. Każda tego typu lampa posiada również pokrętła do kalibracji wymaganego natężenia światła by zadziałać oraz pokrętło czasu, którym reguluje się długość świecenia lampy po wykryciu ruchu.

 

 

+
Reflektor Ogrodowy 97463 FAEDO 3 od Eglo

 

Wadą opraw z czujnikiem ruchu jest ich korpulentność, brak elegancji i zwyczajowo mały wybór. Jeśli zależy nam na oświetlenieu podjazdu z elewacji i chcemy zastosować oprawy sterowane czujnikiem ruchu, jednak nie chcemy ograniczać się tylko do tych, które czujnik ruchu mają wbudowany, z rozwiązaniem przychodzą nam czujki ruchu, które podłączymy do każdej oprawy. Taką instalację musimy jednak przygotować wczesniej. Czujkę ruchu sugerujemy umiejscowić z boku podjazdu.

 

+
Czujka ruchu 96452 DETECT ME 1 od Eglo

 Inne czujniki ruchu znajdziesz tutaj: Akcesoria ogrodowe

 

Oświetlenie podjazdu oprawami najazdowymi

Innym ze sposobów oświetlenia podjazdu, są oprawy najazdowe. Ich rozmieszczenie oraz montaż musimy wykonać przed przystąpieniem do prac brukarskich. Zaleca się, by oprawy najazdowe umiejscowione były od siebie w odległości max. 1m. Ich zadaniem jest wytyczanie ciągu komunikacyjnego, nie oświetlanie terenu w koło, dlatego ważne jest by ich odległość od siebie nie była zbyt wielka.

 

+
Oprawa najazdowa 228214 ADJUST od Spotline

 

Przy wyborze opraw najazdowych jako oświetlenie podjazdu musimy zastanowić się nad tym, czy istnieje szansa, że samochodem najedziemy na oprawę? Jeśli tak, musimy wybrać oprawy, których udźwig statyczny wyniesie conajmniej 1,5T/m2. Tylko taka oprawa wytrzyma ciężar samochodu i nie zniszczy się po najechaniu na nią.

 

Oświetlenie podjazdu lampami stojącymi

Kolejnym ze sposobów oświetlenia podjazdu są lampy stojące. Jednak ich użycie jest efektowne przy oświetleniu długich podjazdów. Ich montarz powinien odbywać się poza obszarem poruszania się samochodu - tylko taki montaż nie narazi oprawy na uszkodzenie poprzez przypadkowe najechanie na nią. Oprawy te zwykle montuje się w rabatach przy podjazdach lub chodnikach.

 

 

+
Lampa Ogrodowa stojąca 232075 PHOTONIA od Spotline

 

Często wybieramy oprawy podwójne, które po jednej stronie oświetlają ścieżkę wzdłuż podjazdu, a po drugiej sam podjazd, lub takie które świecą w koło, jednocześnie oświetlając ścieżkę i podjazd.

 

+
Lampa Ogrodowa stojąca 231455 SLOTS 300 od Spotline

 

Polecane kategorie opraw:

Lampy najazdowe

Halopaki

Kinkiety zewnętrzne