Nie tylko światło centralne

Oświetlenie łazienki to najczęściej lampa, która jest zainstalowana na suficie albo nad drzwiami wejściowymi. Nie warto ograniczać się do takiego schematu. W łazience nie powinno brakować innego przydatnego oświetlenia. Wszystkie oprawy zastosowane w łazience powinny mieć wodoszczelną obudowę. Według normy do oświetlenia ogólnego łazienki o powierzchni 6 m2 potrzebujemy żarówki o mocy 75 W. Jako oświetlenie ogólne sprawdza się powieszona w centralnym miejscu sufitu plafoniera z kloszem dobrze przepuszczającym światło.

Oświetlenie centralne w łazience może być dwojakie: jeden centralny plafon, lub centralna lampa halogenowa składająca się z kilku reflektorów. W łazience światło halogenkowe posiada jaskrawe punkty świetlne, które dekoracyjnie odbijają się w armaturze łazienkowej i ścianach wyłożonych płytkami. Halogeny dają równomierne i łagodne światło dlatego idealnie sprawdzą się jako typ oświetlenia łazienkowego.

Oświetlenie Lustra - oświetlamy twarz, nie taflę lustra

W pierwszej kolejności, przy wybieraniu oświetlenia łazienkowego, należy zwrócić uwagę na światło przy lustrze. Dodatkowe oświetlenie przy lustrze jest przydatne w codziennych czynnościach, np. przy myciu zębów, codziennej toalecie, każdej kobiecie przy makijażu, mężczyznom przy goleniu.

Żeby twarz była dobrze doświetlona, przy lustrze powinny być zastosowane minimum dwie lampy.

Jedna po prawej, a druga po lewej stronie lustra. Do opraw, które w ten sposób można zamontować zaliczają się kinkiety, świetlówki liniowe lub lampy wiszące. Można zastosować trzecią lampę nad lustrem, do czego idealnie nadają się świetlówki liniowe.

Światło powinno być umieszczone na wysokości oczu, czyli mniej niż 160 cm od podłogi. Optymalna odległość między lampami to 75 cm. Ważne jest aby padające światło równomiernie i bez zbędnych cieni oświetlało twarz osoby, która stoi przed lustrem. Cienie powstają, gdy twarz oświetlona jest z góry, za pomocą pojedynczej lampy.

Przy wąskich lustrach lepsze jest oświetlenie boczne, a przy szerokich panelem od góry.

Oświetlamy prysznic lub wannę

Oświetlenie pozostałej części łazienki powinno być skierowane na wannę lub natrysk, które spełniają ważną rolę w łazienkach. Ze względów bezpieczeństwa, oświetlenie znajdujące się w bezpośrednim kontaktcie z wodą musi być szczelne.

Dodatkowo, jeśli istnieje ryzyko skierowania strumienia wody bezpośrednio na lampę (np. pod prysznicem obracając słuchawkę prysznicową) zalecany stopień szczelności oprawy powinien wynosić IP65.

Polecane kategorie produktów:

Lampy łazienkowe Łazienkowe spoty Łazienkowe downlighty Łazienkowe kinkiety Oświetlenie lustra