Do prawidłowego funkcjonowania sen jest człowiekowi niezbędny, bo to on zapewnia siłę na resztę dnia i dobre samopoczucie każdemu z nas. Żebyśmy czuli się wypoczęci i pełni sił musimy zadbać o dobór właściwego miejsca do wypoczynku. Miejsce to musi być dobrze rozplanowane.

Podstawowym celem sypialni jest zapewnienie warunków intymności i dobrego wypoczynku. Urządzając sypialnie warto uwzględnić jej lokalizację od strony północnej - stwierdzone jest, że światło tam docierające przez okno jest rozproszone i daje poczucie chłodu. Daje to poczucie komfortu w sypialni. Kiedy urządzamy nasze pokoje do snu, powinniśmy zatroszczyć się przede wszystkim o wygodne łóżko oraz dobrze przemyśleć układ pomieszczenia, ale także najważniejsze, pomyśleć o dobrym i rozsądnym rozplanowaniu oświetlenia.

W sypialni poza światłem górnym, najważniejszą rolę powinno odgrywać oświetlenie dekoracyjne, które budować będzie jej nastrój, pasując do jej kolorystyki.

Światło i zabawa z przestrzenią wnętrza sypialni

Kiedy urządzamy dom lub mieszkanie, często wybieramy mniejsze i nieregularne pomieszczenia, które zostają naszymi sypialniami. Szkoda nam jest poświęcać pokoju, który idealnie nadaje się na salon albo pokój codzienny. Z odpowiednio dobranym i dopasowanym światłem możemy optycznie powiększyć każde wnętrze.

Mały pokój, który będzie naszą sypialnią możemy optycznie powiększyć przez doświetlenie górnej strefy pokoju. Takie zastosowanie wizualnie powiększy wnętrze sprawiając, że staje się ono wyższe. Odwrotnym zabiegiem, który przyczynia się do obniżenia wnętrza, jest zastosowanie oświetlenia skierowanego w dół, zwieszonego na linkach. Im niżej zwiesimy oprawę tym niższe wyda się nam wnętrze. 

Pomieszczeniom, które są wąskie i wydłużone, zaleca się skierowanie światła na krótsze ściany, co optycznie zrównoważy różnice w proporcji. Wąski pokój wyda się także pozornie szerszy, jeśli jedna z jego dłuższych ścian zostanie silniej oświetlona niż inne ściany. Oświetlenie wnętrza za pomocą naściennych kinkietów, stylizowanych w formie kielichów jest atrakcyjnym elementem dekoracyjnym w sypialni, dając tym samym efekt zmniejszenia wnętrza. Sprawdzi się to idealnie w nieproporcjonalnych pomieszczeniach.

W sypialni szczególnie zalecanym i korzystnym jest zrezygnowanie z oświetlenia centralnego na suficie, na rzecz szeregu ukrytych lamp, skupiających światło na ścianach. Takie oświetlenie jest zabiegiem pozornego poszerzenia wnętrza. W sypialniach wskazane jest tworzenie oświetlenia wielopunktowego złożonego z opraw sufitowych, kinkietów, lamp stołowych i podłogowych oraz oświetlenia akcentującego w postaci podświetlenia różnego rodzaju wnęk i ścian.

Stosowanie w sypialni oświetlenia pośredniego, gdzie światło pochodzi z odbicia jego strumienia od płaszczyzn ścian, sufitu, a także innych elementów wnętrza odgrywa istotną rolę. Efektem oświetlenia pośredniego jest silne poczucie jasnej, otwartej przestrzeni. Kiedy źródło światła jest przysłonięte, ograniczona jest jego jaskrawość, dzięki czemu wszystkie formy i przedmioty, znajdujące się w danej sypialni zostają z niej w łagodny i delikatny sposób wydobyte, budując scenerię pokoju.

Na skutek równomierności może jednak być odbierane, jako jednostajne i nużące. Niepowtarzalną architekturę wnętrza sypialni można wykreować także wprowadzając przesłony kryjące szereg żarówek lub świetlówki liniowe. Również podwieszany sufit w sypialni, idealnie podświetla kształty i przedmioty, dzięki czemu daje sypialni charakterystyczny klimat.

Praktycznym i istotnym, ze względów ekonomicznych jest wykorzystanie trwałych, energooszczędnych źródeł światła, które przy minimalnym zużyciu prądu, dają podobne efekty, jak tradycyjne żarówki. Pomieszczenie, w którym tworzymy sypialnię, powinno mieć zapewnioną łatwą zmienność warunków świetlnych, a tym samym nastroju wnętrza. Zastosowanie stref świetlnych, które sterowane odbywa się za pomocą różnych włączników jest dobrym pomysłem.

Barwy oddziałują na człowieka, na jego samopoczucie. Jeżeli oświetlenie dobrze rozplanujemy, z łatwością wydobędziemy formy poszczególnych elementów architektury wnętrza, ale też spotęgujemy działanie kolorystyki oddziałującej na nas. Barwa źródła światła oraz współczynnik oddawania barw mają istotny wpływ na kolory elementów wnętrza. Przedmioty, które widzimy w dziennym świetle, różnią się od tych w oświetleniu sztucznym.

Barwa światła w danym pomieszczeniu powinna być dostosowana do stylizacji wnętrza oraz charakteru wykonywanych czynności. Pokój służący nam za sypialnie ma na celu zapewnienie komfortu fizycznego i psychicznego. Zaleca się, żeby było ono wnętrzem o jednej tonacji kolorystycznej, gdzie barwa światła harmonizuje z kolorem ścian. Barwę światła zaleca się ciepłą, która będzie podkreślać i wydobywać kolory. Źródła światła o zimnej barwie w sypialniach nie są zalecane, gdyż potęgują stan niepokoju oraz zimna, czynników, które w sypialni nie powinny się znajdować. Zastosowanie oświetlenia barwy czerwonej w sypialniach ma działanie pobudzające, wzmacnia podniecenie, dlatego też, w wyjątkowych sytuacjach można pokusić się o tego rodzaju oświetlenie.